Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia Barrett, diablica wcielona

27 października 2020 | Prawo co dnia | Tomasz Pietryga
źródło: materiały prasowe

Katolicy w Ameryce w istocie byli dyskryminowani do połowy XX wieku – mówi prof. Andrzej Bryk z UJ.

 

Trwają przesłuchania przed Senatem Amy Coney Barrett kandydatki Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego. Skąd tak duże kontrowersje wokół tej osoby? Czy jako prawnik nie spełnia kryteriów przynależności do tak szacownego gremium?

Absolutnie spełnia. Jej kompetencje są wyjątkowe. Barrett jest sędzią sądu apelacyjnego dla stanów Wisconsin, Illinois i Indiany, profesorem prawa Uniwersytetu Notre Dame. Terminowała u Antonina Scalii, jednego z najwybitniejszych konserwatywnych sędziów w USA, zmarłego w 2016 r. Spełnia wszystkie kryteria merytoryczne, aby objąć ten urząd.

To skąd te kontrowersje?

Jest konserwatystką i katoliczką wierną magisterium Kościoła. Ale konserwatyzm i taki katolicyzm to w USA w konfrontacji z liberalną lewicą mieszanka wybuchowa. Zmobilizowały się przeciw Barrett organizacje LGBT i zwolennicy aborcji. W czasie przesłuchań na sędziego apelacyjnego demokratyczna senator Dianne Feinstein stwierdziła: „dogmatyzm [katolicki ] głośno przemawia przez panią i to jest problemem". Zaprotestowali senatorzy republikańscy i konstytucjonaliści, też liberalni, argumentując, że takie oskarżenie to stosowanie niekonstytucyjnego „testu religijnego" przy obejmowaniu stanowisk publicznych. Usiłowania, by stosować go do katolików, są jednak obecnie w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie, już nagminne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11798

Wydanie: 11798

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament