Nakłaniali, więc mogą odpowiadać
Dlaczego bank może okazać się współodpowiedzialnym za szkody poniesione przez swoich klientów w wyniku zakupu złych obligacji.
W kwietniu 2018 r. okazało się, że spółka GetBack S.A. znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła obrót wszystkimi instrumentami finansowymi wyemitowanymi przez GetBack. Spółka zaprzestała wypełniania swoich zobowiązań, w tym wstrzymała wypłatę odsetek oraz wykup obligacji, które zostały sprzedane blisko dziewięciu tysiącom osób fizycznych na kwotę około 2,5 mld zł. Do dnia dzisiejszego większość obligatariuszy nie odzyskała nawet części środków zainwestowanych w obligacje GetBack. Obecnie spółka jest w restrukturyzacji i trwa przyspieszone postępowanie układowe. Układ przewiduje zwrot na rzecz poszkodowanych zaledwie 25 proc. zainwestowanych w obligacje GetBack środków w ciągu dopiero kolejnych ośmiu lat. Co istotne, nikt z obligatariuszy nie może mieć pewności, czy na skutek restrukturyzacji odzyska choćby kwotę, o której mowa w układzie.
Poszkodowani, aby odzyskać środki zainwestowane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta