Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór instytucji finansowej w porozumieniu ze stroną społeczną

27 października 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Od 1 stycznia 2021 r. przepisami ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych zostaną objęte podmioty zatrudniające z sektora finansów publicznych. Mają one czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 r., a umowy o prowadzenie PPK do 10 kwietnia 2021 r.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wyboru instytucji finansowej dla celów PPK. Wyjaśniamy m.in.:

- czy zawsze istnieje obowiązek konsultowania tego wyboru z organizacją związkową działającą w podmiocie zatrudniającym,

- czy wójt, zarząd powiatu bądź zarząd województwa może narzucić jednostkom organizacyjnym tej jednostki samorządu terytorialnego wybór określonej instytucji finansowej, a także

- czy dopuszczalne jest wybranie instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie PPK jeszcze w tym roku.

Ważne:

PPK mogą oferować tylko: towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), pracownicze towarzystwa emerytalne (PrTE) oraz zakłady ubezpieczeń (ZU), wpisane do ewidencji PPK. Informacje o nich dostępne są na portalu: mojeppk.pl, będącym jedynym oficjalnym źródłem informacji o PPK.

Trzeba sprawdzić posiadanie statusu zakładowej organizacji związkowej

- W gminnej instytucji kultury (muzeum) działa organizacja związkowa, ale ma niewielu członków. Czy w takim przypadku konsultacje w sprawie wyboru instytucji finansowej dla celów PPK trzeba prowadzić także z osobami zatrudnionymi w muzeum i niebędącymi członkami tej organizacji?

Nie ma takiego obowiązku, jeśli organizacja związkowa działająca w muzeum ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11798

Wydanie: 11798

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament