Jak zmienić alimenty zasądzone na dziecko
Gdy rozwiedziony rodzic bardziej opiekuje się potomkiem, może mniej na niego płacić.
Alimenty na dziecko są zasądzane w wyroku wydawanym w sprawie o rozwód (jeśli dziecko jest małoletnie) lub w odrębnej sprawie o alimenty (te mogą dotyczyć również pełnoletniego dziecka). W tych postępowaniach strony mogą też zawrzeć ugodę w kwestii alimentów, po zatwierdzeniu przez sąd egzekwowalną. Strony mogą również zawrzeć że sobą umowę alimentacyjną.
Dopóki dziecko
nie może się samo utrzymywać
Co do zasady, alimenty należne są do czasu, gdy dziecko nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, co rzadko pokrywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletności.
Na przykład, dziecko studiujące lub uczące się po osiągnieciu pełnoletności jest nadal uprawnione do otrzymywania alimentów, o ile jednocześnie nie osiąga lub z przyczyn uzasadnionych nie może osiągać dochodu pozwalającego mu na samodzielne utrzymywanie się. Należy przy tym pamiętać, że zasądzone albo uzgodnione alimenty nie wygasają z mocy prawa i konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego, w którym zostaną uchylone, aby przestały obowiązywać.
Alimenty zasądzone, ustalone w ugodzie albo w umowie można jednak zmienić, gdy w danym stanie faktycznym nastąpiła zmiana okoliczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta