Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnalista zgłaszający naruszenia pod ochroną

03 listopada 2020 | Dobra Administracja | Teresa Siudem

Budowanie dobrej administracji publicznej to tak naprawdę budowanie zaufania obywateli do demokratycznego państwa prawa – mówi Kamila Bury szef zespołu prawnego w Capgemini, pełniąca funkcję oficera ds. etyki i compliance.

Do 17 grudnia 2021 roku Polska jest zobowiązana implementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, czyli tzw. dyrektywy o sygnalistach. Do czego zobowiązuje ta dyrektywa?

Kamila Bury (szef zespołu prawnego w Capgemini, pełni funkcję oficera ds. etyki i compliance): Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do stworzenia podstaw prawnych dla procedury zgłaszania nieprawidłowości czy nadużyć w instytucjach publicznych i prywatnych. Będzie musiała powstać w każdej instytucji prywatnej – zatrudniającej co najmniej 50 osób i we wszystkich podmiotach prawnych w sektorze publicznym, za wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniej niż 10 tys. mieszkańców.

Instytucje te będą musiały zapewnić sygnalistom narzędzie umożliwiające zgłaszanie nieprawidłowości oraz wyznaczyć osobę zobowiązaną do podejmowania działań w związku ze zgłoszeniami.

Dyrektywa mówi o trzech sposobach sygnalizowania. Pierwszy – wewnętrzny system zgłoszeniowy, drugi zewnętrzny – do instytucji zewnętrznej np. na policję, do CBA. Trzeci – to podanie do informacji publicznej.

Kto będzie mógł zasygnalizować o nieprawidłowościach?

Zgodnie z regulacjami Dyrektywy sygnalistami będą mogli zostać m.in.: pracownicy; osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w rozumieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11804

Wydanie: 11804

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament