Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej po wyroku w sprawie aborcji

03 listopada 2020 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Nie ma prawnej podstawy ani trybu, by uchylić ogłoszone orzeczenie bądź wstrzymywać publikację. Ale można łagodzić jego ostrze. MAREK DOMAGALSKI

 

Łagodzenie skutków wyroku TK ustawą, referendum czy orzecznictwem musiałoby jednak uwzględniać rdzeń tego wyroku, czyli zakaz aborcji płodu zdolnego do życia.

Prezydencki projekt, jak się zdaje, zmierza do takiego ograniczenia uchylonego przez TK (co nastąpi z chwilą publikacji wyroku) zakazu aborcji z powodów embriopatologicznych. Trudno jednak powiedzieć, czy złagodzi on spór, kiedy masowo zgłaszane są postulaty nie tylko wycofania się z ograniczenia aborcji, czego dokonał TK, ale wręcz jej rozszerzenia.

Wiążąca wykładnia

Niezależnie od poglądów na zakres legalnej aborcji nie można pomijać ograniczeń konstytucyjnych, o które rozbija się większość pomysłów na zastopowanie wyroku TK. Dokonuje on wiążącej wykładni prawa dziecka nienarodzonego wywodzonych z konstytucji, a jak wiemy, zmiana konstytucji jest w najbliższych latach raczej mało prawdopodobna. Także w drodze referendum, którego zastosowanie nie udało się ani prezydentowi Komorowskiemu, ani Andrzejowi Dudzie. Wątpliwe zresztą, czy w czasie epidemii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11804

Wydanie: 11804

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament