Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pewna przystań w niepewnych czasach

10 listopada 2020 | Rzecz o prawie | Maciej Durbas

Jest dużo argumentów za wyborem pozasądowej metody rozstrzygania sporów.

Już przed pandemią nie było wątpliwości, że rozpoznanie części spraw gospodarczych w arbitrażu jest dla stron korzystniejsze niż w sądzie powszechnym. Lockdown oraz kolejne etapy pandemii pokazują, że sądownictwo polubowne lepiej (a przede wszystkim sprawniej i szybciej) radzi sobie z wyzwaniami.

Stronom, które utknęły w sądzie powszechnym, warto przypomnieć, że możliwe jest przeniesienie ich sprawy do arbitrażu. Oczywiście wymaga to zgodnego współdziałania, co niekiedy nie jest możliwe. Jeśli jednak wszystkim zależy na szybkim rozstrzygnięciu, to rozwiązanie jest warte rozważenia.

Elastyczność

Sądownictwo polubowne to metoda rozstrzygania sporów, w której sprawa rozpoznawana jest poza sądem powszechnym, przez arbitrów (najczęściej trzech) wybranych przez strony, którzy na podstawie umowy stron (zapisu na sąd polubowny) wydają wyrok mający – po uznaniu lub nadaniu klauzuli wykonalności – moc równą wyrokowi sądu powszechnego.

Największą zaletą arbitrażu w porównaniu z sądem powszechnym jest elastyczność – zarówno całego systemu sądownictwa polubownego, jak i każdego postępowania z osobna. Środowisko arbitrażowe nieustannie wydaje zbiory dobrych praktyk, które pomagają sprawnie prowadzić postępowania.

Niezwłocznie po wprowadzeniu lockdownu, od marca do maja 2020 r., większość wiodących instytucji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11810

Wydanie: 11810

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament