Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

5G pomoże ożywić gospodarkę

10 listopada 2020 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
źródło: materiały prasowe

Sieci 5G w Europie mogą zapewnić ponad 200 mld euro wzrostu PKB w ciągu 15 lat. Telekomunikacja będzie odgrywać znaczącą rolę w ożywieniu gospodarczym – mówi Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce.

 

Jak rozwinęło się 5G od czasu wprowadzenia tej technologii na rynek?

martin Mellor: To już półtora roku, odkąd wprowadziliśmy pierwsze sieci komórkowe 5G w USA i Korei Południowej. Wkrótce potem uruchomiliśmy 5G z operatorem Swisscom w Europie. W tym czasie wiele się wydarzyło. Dotychczas Ericsson uruchomił 65 sieci 5G w 33 krajach, które obejmują 7 proc. światowej populacji, a na rynku dostępnych komercyjnie jest około 200 typów urządzeń z 5G. Wzrost ruchu w takiej sieci w Korei Południowej jest imponujący – już 32 proc. ruchu mobilnego w sieciach to 5G, a średni miesięczny transfer danych na abonenta wynosi 27 GB. W Polsce w budowie sieci 5G jesteśmy partnerami firm Polkomtel i Play. Zbudowaliśmy też testową sieć na Politechnice Łódzkiej.

Czy na rynku dostaw sprzętu 5G po Chińczykach mogą pojawić się nowi rywale, np. amerykańscy. Czy europejskie firmy – Ericsson i Nokia – utrzymają swoją pozycję?

Duży i zróżnicowany ekosystem dostawców 5G już istnieje. Proszę pamiętać, że obejmuje on sieci dostępu radiowego, sieci transportowe i rdzeniowe, systemy zarządzania oraz usługi. Pojawienie się nowych konkurentów jest możliwe, ponieważ 5G jest oparte na globalnych, otwartych i spełniających wymogi interoperacyjności standardach 3GPP. Należy pamiętać, że ta zaawansowana technologia ICT wymaga znacznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11810

Wydanie: 11810

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament