Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabraknie tlenu, personelu i leków

10 listopada 2020 | Kraj | Piotr Górski
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Za trzy–cztery miesiące powinniśmy osiągnąć odporność stadną – mówi główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban.

Dlaczego w szpitalach zaczyna brakować tlenu?

Problem jest w zużyciu. Większość instalacji tlenowych była w szpitalach obliczona na o wiele mniejsze zużycie. Kiedyś wystarczał on na kilka dni, dzisiaj – na kilka godzin.

Nikt, budując je, nie przewidział, że nagle trzeba będzie pompować tlen całą dobę. Część szpitali niestety ciągle jeszcze jest w minionej epoce i funkcjonuje w oparciu o butle tlenowe. Nowoczesny szpital powinien mieć centralną tlenownię, którą buduje się, jak pokazał przykład Szpitala Narodowego, w ciągu kilku dni.

Na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu Zakaźnym na Woli w Warszawie umiera średnio 65 proc. pacjentów. Dlaczego tak dużo?

Zła wiadomość jest taka, że na innych OIOM-ach czy OIT-ach będzie umierało znacznie więcej osób. My akurat mamy wyspecjalizowany oddział do leczenia chorób zakaźnych.

Scenariusze mówią, w pierwszym wariancie, o śmierci 2–3 proc. Polaków. W gorszym – nawet 10 proc.

Mamy do czynienia ze społeczeństwem, które nigdy nie zetknęło się z tym patogenem. Wyłączamy z tego dzieci, które często zakażają się koronawirusami – kuzynami SARS-CoV-2. Dzieci mają pamięć immunologiczną. Jeśli więc spotkają się z nowym, ale podobnym, szybko uruchamiają reakcję obronną. Tamte wirusy działają na nie jak szczepionka. Niestety, układ immunologiczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11810

Wydanie: 11810

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament