Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przenośne skanery nosicielem rasizmu

10 listopada 2020 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Urszula Lesman
Podczas pandemii mocno wzrosła aktywność policji
źródło: AFP
Podczas pandemii mocno wzrosła aktywność policji

Brytyjska policja coraz częściej używa przenośnych skanerów linii papilarnych, podczas przeszukania i zatrzymania, także na ulicy. W ogromnej większości przypadków dotyczy to osób czarnoskórych. Według organizacji praw człowieka to profilowanie rasowe i dyskryminacja.

 

Przenośne czytniki linii papilarnych brytyjska policja stosuje od początku 2018 roku. Pierwszych 250 urządzeń dostali policjanci z West Yorkshire. Skanery, które można podpiąć do smartfonów, miały ułatwić im identyfikację zatrzymanego. Skanowanie oraz przetwarzanie danych trwa zaledwie minutę. Odciski palców pobrane od potencjalnego sprawcy są porównane z 12 milionami odcisków znajdujących się w dwóch krajowych bazach danych IABS (zawiera dane osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii) i IDENT1 (zawiera dane aresztowanych), a jeśli zostanie znaleziony odpowiednik, to funkcjonariuszom pokaże się imię i nazwisko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11810

Wydanie: 11810

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament