Mamy sukcesy w nanotechnologii
To jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin z pogranicza fizyki i chemii. Dobrze radzą sobie w niej firmy znad Wisły.
Technologie kwantowe i materiały w skali nano (przedrostek ten oznacza miliardową część jednostki) coraz mocniej zakorzeniają się w przemyśle materiałowym, elektronice, fotowoltaice, kryptografii, biotechnologii i medycynie. Mocne akcenty związane z tą dziedziną znajdziemy nie tylko na polskich uczelniach, ale również w rodzimym biznesie.
Atuty kropek kwantowych
W sektorze nanotechnologii odważnie rozwija się ML System, firma z Zaczernia pod Rzeszowem. Dysponuje już 12 patentami, a jej pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Flagowa technologia ML System bazuje na kropkach kwantowych, małych półprzewodnikach, zdolnych do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego (m.in. światła).
– W kwietniu bieżącego roku uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie fabryki Quantum Glass, gdzie produkować będziemy moduły fotowoltaiczne z kropką kwantową. Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana – informuje Dawid Cycoń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta