Ustalona przyczyna wypowiedzenia wiąże w kolejnym sporze
Sądy rozpoznające nowy spór między tymi samymi stronami muszą przyjmować, że dana kwestia prawna kształtuje się tak, jak przyjęto w prawomocnym, wcześniejszym wyroku.
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę, wskazując jako przyczynę niewłaściwe wykonywanie obowiązków. Zatrudniony złożył pozew o odszkodowanie twierdząc, że przyczyna wypowiedzenia była nieprawdziwa. Sąd oddalił jego powództwo ustalając, iż wskazana w wypowiedzeniu przyczyna miała oparcie w faktach. Etatowiec żąda teraz
odprawy twierdząc, że został zwolniony na skutek cięć w zatrudnieniu spowodowanych pandemią COVID-19. Czy możemy skutecznie zwalczyć to roszczenie? – pyta czytelnik.
Tak. Wcześniej toczył się proces, którego istotą było ustalenie rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia. Pozwoli to w łatwy sposób wykazać przed sądem, że żądanie etatowca jest bezzasadne, ponieważ u podstaw zwolnienia go z pracy legło jego zachowanie.
Prawo do odprawy reguluje art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, gdy pracodawca wypowie umowę z przyczyn niedotyczących pracownika. Dotyczy to tak zwolnień grupowych, jak i indywidualnych.
Pomoże rozstrzygnięcie...
Pozornie sprawa o odszkodowanie i sprawa o odprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta