Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roszczenia pracownicze przedawnią się w różnym czasie

12 listopada 2020 | Kadry i Płace | Piotr Lewandowski, Agnieszka Piasecka

Co do zasady pracownik ma 3 lata na to, żeby wystąpić z pozwem przeciwko pracodawcy. Początek biegu tego terminu liczy się jednak inaczej w zależności od rodzaju niespełnionego świadczenia.

Pracownik może wystąpić do sądu z roszczeniem wobec pracodawcy w każdym czasie. Jednak zbytnia zwłoka może prowadzić do przegrania sprawy z powodu przedawnienia. Poniżej omawiamy ten problem w odniesieniu do niektórych żądań pracownika.

Czas na wystąpienie z żądaniem

Przedawnienie polega na tym, że po upływie określonego terminu pracownik ma ograniczoną możliwość skutecznego domagania się spełnienia świadczenia (np. zapłaty). Wprawdzie przedawnione roszczenie nadal istnieje, ale jego realizacja zależy od dłużnika (np. pracodawcy). Po upływie terminu przedawnienia może on uchylić się od zaspokojenia roszczenia (chyba że zrzeknie się korzystania z zarzutu przedawnienia).

Roszczenie pracownika ze stosunku pracy przedawnia się zazwyczaj z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).

Przykład

Pracodawca nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia za wrzesień 2019 r. Zgodnie z regulaminem pracy termin wypłaty przypadał na ostatni dzień miesiąca. Roszczenie pracownika przedawni się z upływem 3 lat, tj. w październiku 2022 r. – jeżeli pracownik nie zażąda zapłaty tego wynagrodzenia wcześniej.

Pracownik ma 3 lata na to, żeby wystąpić z pozwem przeciwko pracodawcy. W okresie biegu przedawnienia może jednak podjąć czynności przerywające ten bieg. Taką czynnością jest np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11811

Wydanie: 11811

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament