Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tolerowanie naruszeń zasad antyCOVID-owych oznacza winę

12 listopada 2020 | Kadry i Płace | Karolina Kanclerz

Pracodawca, który widzi uchybienia pracowników w stosowaniu środków ochrony przed zakażeniami i nie reaguje, nie uniknie odpowiedzialności zasłaniając się tym, że to pracownik naruszył zasady bezpieczeństwa.

 

Oznaczenia DDM (dystans – dezynfekcja – maseczki) można spotkać w wielu firmach. Większość pracodawców zapewniło rekomendowane środki ochrony, poinstruowało pracowników o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa, a nawet wdrożyło odpowiednie procedury. Niektórzy poszli krok dalej, dokonując ponownej oceny ryzyk zawodowych w miejscu pracy i informując pracowników o nowych zagrożeniach, które wiążą się z wykonywaniem obowiązków.

Takie działania to dopiero pierwszy krok, na którym nie kończą się obowiązki pracodawcy. Aby realnie wpłynęły one na zmniejszenie ryzyk w związku z potencjalnymi roszczeniami dotyczącymi zakażenia w miejscu pracy, pracodawca nie może na nich poprzestać. Bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy jest bowiem zadbanie, aby pracownicy faktycznie stosowali się do wdrożonych zasad. Pracodawca, który widzi uchybienia i je toleruje, nie może uniknąć

odpowiedzialności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11811

Wydanie: 11811

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament