Miecz nie może zwyciężyć nad ustawą
To ostatnia szansa, aby rząd się wycofał z nielegalnych rozwiązań ustrojowych – mówi Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia SR w Gorzowie Wielkopolskim.
KE wszczęła właśnie „dodatkową" procedurę wobec Polski o naruszenie prawa UE w kwestii Izby Dyscyplinarnej SN. Stwierdziła, że Polska narusza prawo UE, zezwalając ID SN na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów. To sukces sędziów podważających status ID?
Trudno mówić o sukcesie, gdy dramatem naszego kraju jest notoryczne łamanie prawa przez rządzących, ale skarga to kolejna cegła do odbudowy niezależnego sądownictwa. Potwierdziła słuszność zastrzeżeń do ustawy kagańcowej niezależnych prawników, stowarzyszeń i organizacji.
Ustawa kagańcowa ingeruje w niezawisłość sędziowską, ustalając sankcję za badanie standardu niezależności sądu, prawidłowości procesu powołania, przedstawienie pytania prejudycjalnego. Została uchwalona na polityczne zamówienie, aby minister sprawiedliwości, zależna prokuratura i politycy mogli kontrolować sądy, a za nieposłuszeństwo wobec władzy karać. KE niestety wybrała dłuższą drogę, wszczynając nową procedurę, zamiast rozszerzyć wnioski w procedurze w toku. To ostatnia szansa dla rządu, aby się opamiętał i wycofał z nielegalnych rozwiązań ustrojowych. Zabezpieczenie TSUE, zawieszające przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta