Choć brak używania fiskus dostanie swoje
Jeśli przedsiębiorca, jest w posiadaniu środka trwałego, to nawet gdy w ponad 90 proc. został on wyłączony z eksploatacji, nadal należy go kwalifikować jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W grudniu 2019 r. spółka wystąpiła do lokalnego fiskusa o wykładnię przepisów o podatku od nieruchomości. Wyjaśniła, że prowadzona przez nią działalność wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na wodę, którą czerpie z własnych ujęć podziemnych m. in. ze studni głębinowych. Ich lokalizacja sprawia jednak, że na teren zakładu woda musi być doprowadzana za pomocą sieci wodociągowej. Do końca 2014 r. jednym z jej elementów był rurociąg. Obecnie jest on jednak wykorzystywany jedynie w części, gdyż w związku z powstaniem nowego rurociągu i jego przyłączeniem do starego tylko na pewnym jego odcinku, ten ostatni – w części nieużytkowanej – opróżniono z wody, fizycznie odcięto od sieci i zaślepiono od strony studni głębinowej.
Spółka tłumaczyła dalej, że zdecydowała się pozostawić w gruncie nieużytkowany odcinek rurociągu. Jego demontaż tj. wykopanie rur wiązałby się bowiem z koniecznością poniesienia wydatków przewyższających przychody ze złomowania wydobytych elementów, a ponadto generowałby dodatkowe koszty związane m. in. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta