Kalkulacja niewykorzystanych zdolności produkcyjnych
Rok 2020 jest rokiem szczególnym, wymagającym ponownej analizy stosowanych dotychczas rozwiązań księgowych i założeń z nimi związanych. Jednym z nich jest poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych. Z uwagi na istotne turbulencje w gospodarce często przyjmowane założenie o pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych obecnie może być już niezasadne.
Kwestię kalkulacji kosztu wytworzenia produktów reguluje art. 28 ust 3 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim, koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. (...) Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się zmienne pośrednie koszty produkcji oraz tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Tematyka ta została także uregulowana w ramach Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13 (dalej: KSR 13). Aby możliwe było prawidłowe rozliczenie kosztów w pierwszej kolejności należy zdefiniować jaki jest poziom zdolności produkcyjnych, do których się odnosimy, następnie podzielić ogół kosztów na koszty stałe i zmiennie i finalnie dokonać kalkulacji, zazwyczaj opartej o wskaźnik narzutu kosztów stałych na jednostkę produkcji.
Definicja
Kluczową kwestią w ustaleniu jaki poziom nakładów może być uwzględniony w koszcie wytworzenia produktów jest poziom produkcji, który będzie podstawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta