Wpływ pandemii na aktywa jednostki
Pandemia koronawirusa Sars-Cov-2 w 2020 roku bardzo silnie wpłynęła na sytuację większości polskich przedsiębiorstw i spowodowała konieczność weryfikacji wartości posiadanych aktywów. Szczegółowej analizie powinny być poddane najistotniejsze pozycje aktywów trwałych i obrotowych, takie jak np.: środki trwałe, zapasy czy należności.
Wiele jednostek w mijającym roku doświadczyło spadku przychodów wynikających z wprowadzonych ograniczeń administracyjnych przy jednoczesnym wzroście kosztów ponoszonych w celu zapewnienia ciągłości działalności. W związku z powyższym, pomimo wdrożenia różnego rodzaju programów pomocowych, sytuacja oraz wyniki finansowe części z przedsiębiorstw uległy znacznemu pogorszeniu.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza stanowi wyzwanie także z punktu widzenia rachunkowości. By przygotowane na dzień bilansowy sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy kierownicy jednostek oraz główni księgowi muszą wycenić posiadane przez przedsiębiorstwa składniki aktywów w odpowiedniej wysokości. W związku z powyższym konieczne będzie przeprowadzenie analizy mającej na celu stwierdzenie czy wystąpiły przesłanki utraty wartości poszczególnych składników aktywów, a w przypadku ich wystąpienia konieczne będzie przygotowanie testów na utratę wartości dla pozycji takich jak wartości niematerialne i prawne, środki trwałe czy inwestycje.
Wycena aktywów niefinansowych
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wyceniane są według cen nabycia lub kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta