Wolność prasy i innych środków społecznego przekazu
Jak ustrojodawca przewidział w art. 14 konstytucji, Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Trybunał Konstytucyjny, omawiając konstytucyjną regulację wolności słowa i prawa do informacji, wskazał, że wolność prasy i innych środków społecznego przekazu ma charakter zasady ustrojowej i gwarancji instytucjonalnej. Wyraża nakaz respektowania przez państwo autonomii tej sfery życia społecznego, który ma ścisły związek z obowiązywaniem zasady państwa demokratycznego, mogącego funkcjonować i rozwijać się wyłącznie z zachowaniem pluralizmu poglądów oraz możliwości ich prezentowania w przestrzeni publicznej.
Temu ma służyć zapewnienie warunków swobodnej wymiany poglądów i rozpowszechniania informacji dotyczących m.in. polityki, działalności władz publicznych czy innych sfer istotnych dla obywateli. Treść tej regulacji obejmuje swobodę organizowania działalności środków społecznego przekazu, prowadzenia działalności przez środki społecznego przekazu oraz kreowania struktury własnościowej środków społecznego przekazu, a obowiązek zagwarantowania tak wyznaczonej sfery wolności spoczywa na organach władzy publicznej, w tym na ustawodawcy. Ma to również charakter negatywny, związany z koniecznością powstrzymania się organów władzy publicznej od działań ograniczających wolności wyrażane w art. 14 Konstytucji RP. Przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta