Pompy ciepła zdecydują o losach ciepłownictwa
Pompy ciepła wyprzedziły kotły węglowe w rządowym programie dofinansowań „Czyste powietrze". W jego drugiej edycji ich zakup wsparła prawie jedna piąta dotacji. Możliwe, że przyszłość ciepłownictwa będzie należała właśnie do tej technologii. To jeden z celów Brukseli chcącej walczyć o lepszy klimat i powietrze bez smogu.
– W Europie jest 220 milionów budynków mieszkalnych. W 2030 roku 80 milionów z nich ma być ogrzewanych pompami ciepła. Jest to zapisane w głównej strategii Europejskiego Zielonego Ładu – mówi Paweł Lachman, prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Na razie daleko nam do poziomu wyznaczonego przez urzędników z Brukseli, ale liczby dotyczące popytu na te urządzenia robią wrażenie. I to mimo wysokich cen. Na zakup i montaż pompy trzeba zarezerwować najczęściej od 20 do 50 tysięcy złotych. Koszty na szczęście można zbić dzięki dotacjom z rządowego programu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta