Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia międzyokresowe czynne – ujęcie bilansowe i podatkowe

09 grudnia 2020 | Rachunkowość | Ewa Sender
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

W rachunkowości jak w życiu – czas ma zasadnicze znaczenie w ewidencji i prezentacji operacji gospodarczych.

Upływ czasu jest nieodłącznym elementem bytu, podstawą wielu rozważań filozoficznych, ale także czynnikiem odniesienia właściwym każdej dziedzinie życia i aktywności. Stanisław Jerzy Lec w jednej ze swoich maksym, jak zwykle trafnej, stwierdzał i pytał „Czas robi swoje. A ty, człowieku?" Co więc może zrobić księgowy, aby dokonać właściwej kategoryzacji tego, co dzieje się w danej jednostce w określonym czasie?

Regulacje prawa bilansowego

Występujące w bilansie – zarówno po stronie aktywów, jak i pasywów – pozycje, odnoszące się do rozliczeń międzyokresowych, są często wyrazem umiejętności księgowego w rozpoznawaniu i zastosowaniu właściwego dopasowania operacji gospodarczych do okresów sprawozdawczych, zgodnie z wytycznymi określonymi w nadrzędnych zasadach rachunkowości, tj. zasadzie memoriału i współmierności, o których mowa odpowiednio w ust. 1 i 2 art. 6 ustawy o rachunkowości (dalej: uor; DzU z 2019 r. poz. 351 ze zm.).

Także Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (§27 MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych) wskazują, że jednostka gospodarcza sporządza sprawozdanie finansowe (oprócz rachunku przepływów pieniężnych) zgodnie zzasadą memoriału, aczkolwiek nie wyróżnia się przy tym – szczególnie ważnej w omawianej kwestii – zasady współmierności przychodów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11834

Wydanie: 11834

Spis treści

Ranking bibliotek

Nieprzypisane

Zamów abonament