Miasta nie schodzą ze ścieżki zielonej transformacji
Pandemia tylko na chwilę przykryła problem zmian klimatycznych i związanych z tym wyzwań. Na szczęście nie zapominały o tym samorządy, które w tym procesie odgrywają kluczową rolę.
– Niebezpieczny dla ludzkości wzrost temperatury na naszej planecie to naukowo potwierdzony konsensus – przypomniał Kamil Wyszkowski, prezes Rady UN Global Compact Network Poland, gość specjalny debaty „Miasta w zielonej perspektywie – szanse i wyzwania", zorganizowanej przez DNB Bank Polska w ramach projektu Wirtualne Studio DNB. – Musimy temu zapobiec, a działać trzeba już dzisiaj – podkreślał.
W te działania muszą zaangażować się wszyscy, i konsumenci, i przedsiębiorstwa, i władze publiczne, w tym władze samorządowe, a te ostatnie odgrywają tu szczególną rolę. Dlaczego? – Miasta zajmują tylko 3 proc. powierzchni globu, ale mieszka tu 50 proc. ludzkości, są też odpowiedzialne za 60–80 proc. poboru energii. By skoordynować wszystkie wysiłki, by pchać sprawy we właściwą stronę, samorządy są niezbędne – komentował Wyszkowski.
Czysty prąd
Samorządy zdają sobie sprawię, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć i już obecnie robią bardzo wiele. – Zielona transformacja jest priorytetem naszej miejskiej polityki – zaznaczyła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Dzięki systematycznym działaniom krok po kroku naprawdę możemy zmieniać oblicza naszych miast dla przyszłych pokoleń – podkreślała prezydent.
Ostrów Wielkopolski ma bardzo ambitne plany, chce stać się miastem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta