Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas próby dla sędziów nie mija

23 grudnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Nie mogłem przejść do porządku dziennego nad bezprawnym zawieszeniem sędziego mojego sądu – mówi Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, wiceprezes oddziału warszawskiego SSP Iustitia.

 

Skierował pan właśnie cztery pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zawieszenia w obowiązkach sędziego Igora Tulei. O co chodzi?

Chodzi o to, czy jest zgodne z prawem unijnym (a konkretnie z przepisami o niezależności sądów) to, że ciało (świadomie nie używam słowa sąd) takie jak Izba Dyscyplinarna działa w najlepsze i wydaje decyzje skutkujące bezterminowym zawieszeniem w czynnościach sędziów i uchyleniem im immunitetu. Pomimo wyroku TSUE z 19 listopada 2018 r., wyroku SN z 5 grudnia 2020 r. i uchwały trzech izb SN z 23 stycznia 2020 r. jasno stwierdzających, że Izba Dyscyplinarna nie ma cech niezależnego sądu, a jej decyzje nie mogą być uważane za obowiązujące orzeczenia, ciało nadal działa, i to pomimo zabezpieczenia orzeczonego przez TSUE postanowieniem z 8 kwietnia 2020 r.

Chodzi też o to, czy może być tak, że organ sądu, jakim jest prezes (w tym przypadku prezes SO w Warszawie), może, opierając się na takiej decyzji Izby Dyscyplinarnej, poza jakąkolwiek kontrolą odebrać sędziemu przydzielone mu do rozpoznania sprawy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament