Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw
Zgodnie z art. 31 Konstytucji RP wolność człowieka podlega ochronie prawnej (ust. 1), każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych, nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje (ust. 2), a ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób, przy czym ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw (ust. 3).
Powyższe reguły, wymagające dzisiaj przypomnienia, były przedmiotem licznych analiz i wypowiedzi w judykaturze.
Trybunał Konstytucyjny zauważył m.in., że w istotę art. 31 ust. 3 Konstytucji RP wpisany jest związkowy charakter względem przepisów statuujących konstytucyjne prawa i wolności jednostki. Formułuje on warunki ograniczania konstytucyjnych praw i wolności, a zatem może mieć zastosowanie jedynie w związku z przepisem statuującym konstytucyjne prawa lub wolności, które zostały ograniczone z naruszeniem standardów konstytucyjnych (wyrok z dnia 5 października 2015 r., sygn. akt SK 39/14, OTK ZU 9A/2015, poz. 140).
W art. 31 ust. 3 Konstytucji RP została expressis verbis sformułowana zasada proporcjonalności. Przydatność, niezbędność oraz proporcjonalność sensu stricto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta