Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej godzić ludzi, niż ich osądzać

23 grudnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
źródło: Shutterstock

W mediacji dochodzi do trwałego, satysfakcjonującego obie strony porozumienia.

 

Pierwsza kobieta w składzie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Sandra Day O'Connor była zwolenniczką idei, że spory między stronami powinny być w miarę możliwości rozstrzygane poza salą sądową. Ten sposób kończenia konfliktów wiąże się z rozwojem tzw. alternatywnych metod rozwiązywania sporów – ADR (ang. Alternative Dispute Resolution), wśród których ważne miejsce przypada mediacji.

W polskiej przestrzeni prawnej funkcjonuje wiele regulacji przewidujących stosowanie postępowań mediacyjnych. Są one także przewidziane w stosunkach społecznych reglamentowanych przepisami penalnymi. W doktrynie prawa karnego podkreśla się, że sprawa może zostać skierowana do mediacji zawsze wtedy, gdy istnieje szansa na pojednanie pokrzywdzonego z oskarżonym oraz ewentualnie zawarcie porozumienia w kwestii naprawienia szkód wyrządzonych przestępstwem. Zarazem miałoby to wpływ na treść orzeczenia kończącego sprawę lub na przyspieszenie jego wydania.

Mediacja wychowuje

Kodeks postępowania karnego w art. 23a reguluje postępowanie mediacyjne, które może się odbyć zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i w toku postępowania sądowego, w tym pierwszo- i drugoinstancyjnego, oraz po uchyleniu orzeczenia w wyniku kontroli odwoławczej lub kasacyjnej. Zakończenie sporu poprzez mediację przewiduje również kodeks postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament