Lepiej godzić ludzi, niż ich osądzać
W mediacji dochodzi do trwałego, satysfakcjonującego obie strony porozumienia.
Pierwsza kobieta w składzie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Sandra Day O'Connor była zwolenniczką idei, że spory między stronami powinny być w miarę możliwości rozstrzygane poza salą sądową. Ten sposób kończenia konfliktów wiąże się z rozwojem tzw. alternatywnych metod rozwiązywania sporów – ADR (ang. Alternative Dispute Resolution), wśród których ważne miejsce przypada mediacji.
W polskiej przestrzeni prawnej funkcjonuje wiele regulacji przewidujących stosowanie postępowań mediacyjnych. Są one także przewidziane w stosunkach społecznych reglamentowanych przepisami penalnymi. W doktrynie prawa karnego podkreśla się, że sprawa może zostać skierowana do mediacji zawsze wtedy, gdy istnieje szansa na pojednanie pokrzywdzonego z oskarżonym oraz ewentualnie zawarcie porozumienia w kwestii naprawienia szkód wyrządzonych przestępstwem. Zarazem miałoby to wpływ na treść orzeczenia kończącego sprawę lub na przyspieszenie jego wydania.
Mediacja wychowuje
Kodeks postępowania karnego w art. 23a reguluje postępowanie mediacyjne, które może się odbyć zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i w toku postępowania sądowego, w tym pierwszo- i drugoinstancyjnego, oraz po uchyleniu orzeczenia w wyniku kontroli odwoławczej lub kasacyjnej. Zakończenie sporu poprzez mediację przewiduje również kodeks postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta