GTU_09 na rynku farmaceutycznym
Nowe regulacje dotyczące umieszczania kodu GTU_09 w ewidencji w zakresie podatku VAT wzbudziły spore poruszenie na rynku farmaceutycznym. Pojawiły się różne rekomendacje i podejścia – często ze sobą sprzeczne.
Zamieszanie przerwało Ministerstwo Finansów, wydając komunikat skierowany do branży. Docierają do nas jednak głosy, że niektórzy przedsiębiorcy mają wciąż wątpliwości. Nie dziwi nas to, biorąc pod uwagę niejednoznaczność przepisów.
Skutek połączenia przepisów
Dnia 1 października 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie). Nowe regulacje nałożyły obowiązek umieszczania w ewidencji podatku należnego VAT oznaczenia „09" w odniesieniu do dostawy leków oraz wyrobów medycznych – produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 37av ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: Prawo farmaceutyczne).
Już sama konstrukcja przepisu pokazuje, że lektura wyłącznie rozporządzenia nie wystarczy, by dobrze zrozumieć istotę obowiązku. Regulacje podatkowe odsyłają bowiem do Prawa farmaceutycznego, a konkretnie do przepisu, który dotyczy produktów zagrożonych niedostępnością na terenie Polski. Mówiąc bardziej szczegółowo, chodzi o obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta