Nowe relacje Unii z Anglią
Polska administracja przygotowuje się do nowych warunków współpracy z Wielką Brytanią.
1 stycznia 2021 r. przyniesie zasadniczą zmianę w relacjach Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem. Wielka Brytania nie jest formalnie członkiem Unii Europejskiej już od 1 lutego 2020 r. Jednak zgodnie z przepisami umowy o wystąpieniu cały czas pozostaje we wspólnym rynku i unii celnej. Dzieje się tak, ponieważ do 31 grudnia 2020 r. obowiązuje tzw. okres przejściowy. Dzięki niemu w relacjach handlowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią nie były odczuwalne żadne różnice w porównaniu z czasem sprzed brexitu. Nie obowiązywały cła, nie było też kontroli granicznych, a towary wprowadzone legalnie na wspólny rynek mogły swobodnie krążyć na całym jego terytorium, łącznie z rynkiem brytyjskim.
Polski eksporter chcący sprzedawać swoje produkty na Wyspach mógł więc to robić bez konieczności uzyskiwania dodatkowych certyfikatów czy zezwoleń. Podobna sytuacja dotyczyła świadczenia usług, które zasadniczo mogło się odbywać zgodnie z tzw. zasadą państwa pochodzenia – polska firma mogąca wykonywać usługi w kraju mogła je również świadczyć w Wielkiej Brytanii. Całość tego ekosystemu uzupełniały jednolite regulacje dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta