Nowe technologie w sądzie (1)
Aneta Łazarska E-rozprawa w czasie pandemii – wyzwania i zagrożenia.
Pandemia, z którą od ponad pół roku mierzy się sądownictwo, przyspieszyła proces innowacji w postępowaniu cywilnym. W fazie wzrastającej liczby zachorowań zwiększa się ryzyko dla życia i zdrowia. Ustawodawca, wychodząc naprzeciw tym zmianom, wprowadza nowe rozwiązania technologiczne. Należy do nich tzw. e-rozprawa.
Jak każde nowe rozwiązanie, wymaga przetestowania. Ma swoich zwolenników i przeciwników, może budzić w związku z tym kontrowersje i na pewno zachęcać do dyskusji. Warto jednak się zastanowić, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić funkcjonowanie w tym trudnym czasie i czy mogą realnie zmienić oblicze polskiego sądownictwa.
E-rozprawa – możliwość czy konieczność?
E-rozprawa nie była dotychczas znana w postępowaniu cywilnym. Rozprawa przy udziale wideokonferencji pełniła zupełnie inną funkcję i była rzadko stosowana w praktyce. Nowością jest e-rozprawa, która umożliwia stronom połączenie się z sądem z własnego miejsca zamieszkania, kancelarii czy dowolnego miejsca. Jedynym warunkiem jest dostęp do urządzeń, które umożliwiają kontakt i przekaz obrazu i dźwięku na odległość.
Zgodnie z art. 15zzs1 ustawy z 14 maja 2020...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta