Praktyczne problemy procesu konsolidacji sprawozdań finansowych
Rok 2020 praktycznie już za nami, a jednostki gospodarcze planujące prace nad skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym wyznaczają ramy czasowe nad prostym zebraniem danych finansowych wchodzących w jego skład.
Taka agregacja danych stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych czynności, które przyczyniają się do prawidłowego sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Te czynności stanowią proces, którego trudność polega przede wszystkim na dokonaniu stosownych korekt konsolidacyjnych w celu wygenerowania finalnych danych skonsolidowanych.
Prawidłowo wyliczone i wprowadzone korekty stanowią, że skonsolidowane sprawozdanie finansowe jest ważnym źródłem informacji dla jego odbiorców. Dla przykładu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym są wyeliminowane skutki transakcji wewnątrzgrupowych, niezrealizowane zyski i straty na tych transakcjach, czy odzwierciedlone zmiany aktywów netto jednostek podporządkowanych.
UWAGA!
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie służy zarówno rozliczeniom podatkowym,
jak i z właścicielami, ale odgrywa istotną rolę gospodarczą, gdyż obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta