Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otworzenie trzeba rozliczać przez amortyzację

23 grudnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Wydatki na odbudowę hal przemysłowych zniszczonych na skutek pożaru nie mogą zostać uznane za wydatki na remont i rozliczone w kosztach uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W 2016 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o CIT w zakresie kosztów podatkowych. Wyjaśniła, że w nocy 24 stycznia 2013 r. w hali, gdzie trwała produkcja towarów, wybuchł gwałtowny pożar. Spłonęły dwie hale produkcyjne, a straty wyceniono na ponad 36 mln zł.

Podatniczka tłumaczyła, że pierwsza z hal została zakupiona w 2004 r., a druga wybudowana w 2008 r i przyjęta została do użytkowania w tym samym roku. Obie hale stanowiły odrębne środki trwałe spółki i były amortyzowane wg stawki amortyzacyjnej 2,5 proc. Do dnia pożaru nie zostały w pełni zamortyzowane. Zarząd podjął decyzję o odbudowie spalonych hal.

Spółka zapytała czy wydatki poniesione na odbudowę hal, które przed pożarem stanowiły środki trwałe należy zaliczyć do kosztów w momencie ich poniesienia, czy też będą one rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne po zakończeniu prowadzonych prac?

Sama uważała, że należy je zakwalifikować bezpośrednio w koszty bieżącej działalności.

Fiskus tego stanowiska nie potwierdził. Jego zdaniem nakłady na rekonstrukcję (odbudowę) hal produkcyjnych, będą stanowiły ulepszenie składników majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament