Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obcowanie bez świadomej zgody to gwałt

23 lutego 2021 | Rzecz o prawie | Magdalena Kuruś

Nowe podejście do przestępstwa spowoduje koncentrację na osobie sprawcy, a nie na ofierze, jak teraz wymaga definicja zgwałcenia.

Przestępstwa o charakterze seksualnym, zwłaszcza zgwałcenie, należą do najbardziej drastycznych naruszeń praw człowieka. Skuteczne przeciwdziałanie i zwalczanie tej formy dyskryminacji, która w nieproporcjonalnie większym stopniu dotyka kobiety i dziewczęta, warunkowane jest prawidłowym określeniem ustawowych znamion tego typu przestępstw – wynika z rekomendacji rzecznika praw obywatelskich dotyczącej nowelizacji kodeksu karnego, przedstawionej prezesowi Rady Ministrów.

Przyjęta dotychczas w polskim ustawodawstwie definicja zgwałcenia jest wyrazem teorii wolności seksualnej, która uwypukla konieczność wyrażenia sprzeciwu wobec niechcianych zachowań seksualnych („No means no approach"). Współczesne standardy ochrony praw oparte są natomiast na teorii autonomii seksualnej („Only yes means yes approach"), która kładzie nacisk na świadomą zgodę, wolną od przymusu, strachu i dezorientacji.

Zabezpieczyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament