Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopotliwe kredyty dla samorządów

23 lutego 2021 | Dobra Administracja | Michał Nagórek

- Miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu na kwotę 2 mln na rozbudowę oczyszczalni ścieków. W przychodach budżetu (w zakresie zobowiązań z kredytów) przyjęto ostrożnie kwotę 1 mln, bo nie jest wiadome czy gmina otrzyma kredyt na 2 mln. Czy będzie to legalne ? Czy regionalna izba obrachunkowa może unieważnić uchwałę kredytową – pyta radna.

 

Analizując pytanie warto w pierwszej kolejności odnieść się do kompetencji regionalnych izb obrachunkowych w zakresie sprawowania nadzoru nad gospodarką finansową jednostek samorządu terytorialnego. Kluczowe znaczenie ma art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 października 1991 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (teks jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 2137), z którego wynika, że w zakresie działalności nadzorczej właściwość rzeczowa regionalnych izb obrachunkowych obejmuje uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy jednostek samorządu terytorialnego w sprawach - zaciągania zobowiązań wpływających na wysokość długu publicznego jednostki samorządu terytorialnego oraz udzielania pożyczek.

Bez wątpienia wskazana w zapytaniu uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego wpisuje się w wymieniony katalog spraw weryfikowanych przez regionalną izbę obrachunkową. Weryfikacja może mieć zaś w praktyce różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament