Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybko drożeją zarówno auta nowe, jak i używane

23 lutego 2021 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita

W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena sprzedaży nowego samochodu osobowego wzrosła w Polsce o prawie 30 proc. Teraz tempo podwyżek jeszcze bardziej przyspiesza.

 

W styczniu średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego na polskim rynku sięgnęła 129,1 tys. zł – wylicza Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To o prawie 12 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena wzrosła o blisko 30 proc. – w 2018 r. tylko nieznacznie przekraczała poziom 100 tys. zł.

A to nie koniec, bo na cenową stabilizację wcale się nie zanosi. W ub. roku średnia cena sprzedaży wzrosła o 10 proc. r./r., sięgając 122,9 tys. zł. W samym grudniu było jeszcze drożej – 125,3 tys. zł. Przy tym tempo podwyżek wyraźnie przyspiesza, bo przy porównaniu lat 2019 i 2018 miesięczne wzrosty nie przekraczały 6 proc. Według Samaru już wkrótce można się spodziewać pobicia cenowego rekordu z kwietnia 2020 r., gdy po raz pierwszy średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego przebiła poziom 130 tys. zł.

Kosztowne normy

Na polskim rynku ten wzrost to m.in. efekt rosnącej popularności samochodów segmentu premium, kupowanych głównie przez firmy. Jeśli w całym 2019 r. miały one 14-procentowy udział w rejestracjach, to w styczniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament