Adwokatura: lekarzom sądowym już dziękujemy
Palestra proponuje zmiany w zasadach usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby.
Pełnomocnik, strona czy świadek, który zaniemógł, musi dziś wylegitymować się zwolnieniem potwierdzonym przez lekarza sądowego, by nie ponieść negatywnych konsekwencji swej nieobecności na rozprawie. Ta procedura obowiązuje w Polsce od 2007 r. Wprowadzono ją, by usprawnić przebieg postępowań cywilnych i karnych, zapewniając „walor wiarygodności przedstawianym przez uczestników postępowań zaświadczeniom usprawiedliwiającym ich niestawiennictwo z powodu choroby". Tych bowiem miano nadużywać. Ale szczytny cel przegrywa z rzeczywistością.
Położnik zbada urologa
– Są trzy okręgi sądowe w Polsce, w których nie ma żadnego lekarza sądowego. A bywa i tak, że dany lekarz sądowy przyjmuje raz w tygodniu. Jeśli więc zachorujemy we wtorek, w czwartek mamy rozprawę, a lekarz sądowy przyjmował tylko w poniedziałki, nie będziemy w stanie uzyskać potwierdzenia niezdolności stawiennictwa na sprawie – wyjaśnia dr Karol Pachnik, pełnomocnik prezesa NRA ds. legislacji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta