Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszustom coraz trudniej wyłudzić podatek

23 lutego 2021 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Jednolity Plik Kontrolny, biała lista, split payment. Fiskus uszczelnił przepisy i usprawnił kontrole. Walczy z przestępcami, niestety, dodał też pracy uczciwym.

 

Czy skarbówce udało się ograniczyć wyłudzenia VAT? To pytanie ciągle pojawia się w publicznym dyskursie. Eksperci zajmujący się podatkami nie mają jednak wątpliwości.

– Przestępcom coraz trudniej wyłudzić podatek. VAT-owskie karuzele są coraz częściej zatrzymywane już w czasie kręcenia, a nie odkrywane dopiero po latach – mówi Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

– Fiskus ma coraz więcej narzędzi pozwalających śledzić to, co się dzieje w firmach. I na bieżąco z nich korzysta – potwierdza Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Informacje na bieżąco

Eksperci podkreślają, że w ostatnich latach skarbówka systematycznie uszczelnia przepisy i przyjmuje nowe rozwiązania mające utrudnić wyłudzenia. Milowym krokiem było wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej ewidencji zakupów i sprzedaży. Od 1 stycznia 2018 r. muszą go składać wszyscy podatnicy VAT. Dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament