Kto potrafi wyciągać wnioski, wyprzedzi innych
Kontrahenci powinni wymagać od siebie nawzajem stosowania się do określonych standardów.
Od prawie roku zmagamy się z pandemią Covid-19, który szczególnie dotknął niektóre branże. Część spółek (tzw. spółki covidowe) zarabiają na pandemii, zdecydowana większość musi jednak z trudem dostosowywać się do warunków pandemii i często albo mają mniejsze zyski, albo balansują na granicy utrzymania swojej płynności. Gdzie jest system zgodności z prawem (compliance) w tym wszystkim?
Kultura organizacyjna czy koszt
Wielu pracowników jest zdesperowanych i walczą o wynik. Czasami sięgają po rozwiązania, które mogą być niezgodne z prawem np. prawem konkurencji, czy też rodzić ryzyko korupcji lub ryzyko odpowiedzialności karnej, na razie osób fizycznych. Dlatego pracodawcy muszą pamiętać, mimo sytuacji pandemicznej, żeby dbać o compliance i wprowadzić taki system, nie czekając na pojawienie się projektu ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych ani na koniec pandemii. Pandemia rodzi bowiem dla niektórych przedsiębiorców ryzyko niezgodności działalności z prawem.
Projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych będzie wprowadzał nieco tylnymi drzwiami systemy compliance do podmiotów zbiorowych. Pomoże się wybronić przed odpowiedzialnością karną.
Można zatem czekać z wdrożeniem takiego systemu do wejścia w życie tych przepisów; można także zająć się tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta