Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto potrafi wyciągać wnioski, wyprzedzi innych

23 lutego 2021 | Rzecz o prawie | Marta Janowska

Kontrahenci powinni wymagać od siebie nawzajem stosowania się do określonych standardów.

Od prawie roku zmagamy się z pandemią Covid-19, który szczególnie dotknął niektóre branże. Część spółek (tzw. spółki covidowe) zarabiają na pandemii, zdecydowana większość musi jednak z trudem dostosowywać się do warunków pandemii i często albo mają mniejsze zyski, albo balansują na granicy utrzymania swojej płynności. Gdzie jest system zgodności z prawem (compliance) w tym wszystkim?

Kultura organizacyjna czy koszt

Wielu pracowników jest zdesperowanych i walczą o wynik. Czasami sięgają po rozwiązania, które mogą być niezgodne z prawem np. prawem konkurencji, czy też rodzić ryzyko korupcji lub ryzyko odpowiedzialności karnej, na razie osób fizycznych. Dlatego pracodawcy muszą pamiętać, mimo sytuacji pandemicznej, żeby dbać o compliance i wprowadzić taki system, nie czekając na pojawienie się projektu ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych ani na koniec pandemii. Pandemia rodzi bowiem dla niektórych przedsiębiorców ryzyko niezgodności działalności z prawem.

Projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych będzie wprowadzał nieco tylnymi drzwiami systemy compliance do podmiotów zbiorowych. Pomoże się wybronić przed odpowiedzialnością karną.

Można zatem czekać z wdrożeniem takiego systemu do wejścia w życie tych przepisów; można także zająć się tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament