Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może organizacja społeczna w procedurze budowlanej

23 lutego 2021 | Dobra Administracja | JAKUB DORSZ-KRUCZYŃSKI

Na gruncie postępowań w sprawie pozwoleń na budowę obowiązuje zasada ograniczonego udziału organizacji społecznych. Nie obejmuje ona jednak wszystkich procedur.

Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę jest szczególnym rodzajem postępowania administracyjnego, które regulowane jest przepisami prawa budowlanego i Kodeksem postępowania administracyjnego (w zakresie, w jakim możliwość stosowania jego przepisów nie jest ograniczona prawem budowlanym). Specyfiką tej procedury jest m.in. ograniczenie kręgu podmiotów będących jej stronami oraz wyłączenie możliwości uczestnictwa w nich, jako podmiotu na prawach strony, organizacji społecznych. Stowarzyszenia i fundacje mogą włączyć się tylko do postępowań wymagających udziału społeczeństwa zgodnie z przepisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Odpowiednie przepisy w tej materii zawarte są w art. 28 ust. 3 i ust. 4 prawa budowlanego.

Takie ograniczenie nie oznacza, że organizacje społeczne pozostają „bezbronne" wobec spraw objętych reżimem ustawy prawo budowlane.

W stosunku do postępowań w sprawach dotyczących pozwoleń na budowę nie budzi wątpliwości, że zasada ograniczonego udziału organizacji społecznych znajduje zastosowanie do postępowań zwykłych i nadzwyczajnych (t.j. postępowania o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej wydaniem prawomocnego pozwolenia na budowę i postępowania o stwierdzenie nieważności prawomocnego pozwolenia na budowę).

„Skoro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament