Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzięki gminom program „Czyste powietrze” nabierze rozpędu

23 lutego 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Niewiadomski
źródło: materiały prasowe

W najbliższym czasie powinniśmy odejść od finansowania kotłów węglowych ze źródeł publicznych – mówi Bartomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze", w rozmowie z Michałem Niewiadomskim.

 

 

W jaki sposób zachęcić gminy, aby wzięły udział w programie „Czyste powietrze"? Tylko 1000 z 2500 gmin w Polsce przystąpiło do niego. Rząd przygotował zachętę w postaci 30 tys. zł. Na co gmina będzie mogła przeznaczyć te środki?

Gmina będzie miała szeroką dowolność w wydawaniu tych środków. Będzie to mogło być przeznaczone na wynagrodzenie osoby prowadzącej punkt konsultacyjny, działania promocyjne czy kontrolne. Efekty kontroli w Małopolsce pokazują, że jest to też skuteczna metoda promocji programu. Przy okazji kontroli przekazuje się informacje o programie. 30 tys. wypłacane w transzach (najpierw 9 tys. zł, potem kwartalnie po 7 tys. zł) to element słuchania partnerów samorządowych i z Banku Światowego,który rekomendował zaangażowanie gmin w program. Te pieniądze to tylko jeden z aspektów, które prezentowaliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Pozostałe aspekty są równie istotne. Do tej pory gminy nie dostawały zwrotu kosztów za każdy wniosek złożony w podstawowym poziomie dofinansowania, a za podwyższony poziom dofinansowania otrzymywały 100 zł. Postanowiliśmy zmodyfikować system zwrotów. Za każdy wniosek w podstawowym poziomie dofinansowania gmina uzyska 50 zł, za podwyższony poziom będzie to 150 zł. To motywacja, żeby poszukiwać osób, które łapią się do podstawowego poziomu, ale też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11895

Wydanie: 11895

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament