Kara umowna nie podlega VAT
Jeśli kwota pieniężna otrzymana od kontrahenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nie stanowi dla przedsiębiorcy wynagrodzenia za wyświadczoną usługę (lub dostawę towaru), to nie podlega opodatkowaniu.
Kara umowna jest jednym z najczęściej stosowanych zastrzeżeń umownych, które w braku odmiennych postanowień należy traktować jako surogat odszkodowania. Uprawnienie do jej naliczenia przysługuje wierzycielowi, jeżeli na podstawie ogólnych przesłanek może dochodzić naprawienia szkody powstałej w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy. Skutki podatkowe uwzględniania w umowach klauzul dotyczących kar umownych wciąż budzą wiele wątpliwości pomimo ich częstego stosowania.
Przesłanki spełnione łącznie
Czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są m.in.: odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przyjmuje się przy tym, że w celu zakwalifikowania danej czynności jako podlegającej VAT, konieczne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:
- czynność jest wykonywana odpłatnie,
- pomiędzy czynnością a otrzymanym z tytułu jej realizacji wynagrodzeniem istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy,
- czynność wykonywana jest na podstawie łączącego strony stosunku zobowiązaniowego, gdzie jedna ze stron pozostaje bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej przez jedną stronę usłudze odpowiada realizowane przez drugą stronę świadczenie wzajemne (wynagrodzenie).
Definicja z kodeksu cywilnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta