Kiedy można zmienić metodę rozliczania różnic kursowych
Podatnik może zmienić metodę rozliczeń różnic kursowych z podatkowej na bilansową w trakcie roku podatkowego, w którym została podjęta decyzja w tym zakresie.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.165.2020.1.AG).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie finansowym, w szczególności w zakresie zawierania umów leasingu operacyjnego i finansowego oraz udzielania klientom finansowania w formie pożyczek. Rok podatkowy podatnika jest równy kalendarzowemu. Sprawozdanie finansowe podatnika jest badane przez firmę audytorską. Spółka jest stroną transakcji, w których dochodzi do zapłaty zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych, w szczególności w USD, GBP, EUR, CHF. Dotyczy to transakcji zakupu przedmiotów finansowania, usług oraz towarów od dostawców podatnika oraz umów finansowania i innych transakcji, w ramach których następuje spłata należności na rzecz podatnika w ww. walutach. W związku z tym, zarówno zobowiązania podatnika, jak i należności rozliczane są w walutach obcych, co powoduje powstawanie różnic kursowych. Obecnie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta