Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy Polak może być współwłaścicielem elektrowni słonecznej

22 marca 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Niewiadomski
Polacy mają szansę stać się współwłaścicielami zielonych elektrowni
źródło: Shutterstock
Polacy mają szansę stać się współwłaścicielami zielonych elektrowni
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Naszym celem jest to, by 80 proc. zysków płynących ze sprzedaży energii pozyskanej z OZE przeznaczyć na dywidendę – mówią Tomasz Zieliński i Andrzej Tersa – przedstawiciele konsorcjum OZE System oraz spółki OZE Rentier. materiał powstał we współpracy z OZE rentier

 

W jaki sposób chcecie urzeczywistnić ideę społecznej partycypacji w energetyce odnawialnej?

Tomasz Zieliński: OZE Rentier to spółka, której zadaniem jest wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej i wytwarzanie energii, tak aby później można ją było sprzedać, a następnie podzielić się zyskiem ze wszystkimi akcjonariuszami. Naszym celem jest to, aby przynajmniej 80 proc. zysków ze sprzedaży energii przeznaczać na dywidendę. To jest nasze podejście – zrzućmy się wspólnie na farmy i przez 30 lat wspólnie na tym zarabiajmy. To jest jedyny sposób, by rozdrobniony akcjonariat – przysłowiowy Kowalski – mógł mieć udział nie tylko w transformacji energetycznej, ale też w ochronie środowiska, w dbaniu o klimat.

Bo jak pomyślimy sobie o Polakach, którzy mieszkają w bloku lub kamienicy, to oni raczej nie mają możliwości założenia sobie instalacji OZE, a tutaj mogą mieć swoją część dużej farmy, elektrowni. Tego nie było dotychczas w Polsce.

My, prowadząc OZE System (to konsorcjum, w którym jest dziewięć podmiotów pracujących w obszarze OZE – od greenfieldu do wybudowania i serwisowania farm – przyp. red.), zauważyliśmy, że coraz więcej inwestorów, np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11918

Wydanie: 11918

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament