Przedsiębiorca w całości zaliczy składki ZUS do kosztów
Wynagrodzenie za pracę może być kosztem zarówno u wspólnika, który ją świadczy, jak i u pozostałych udziałowców. Wydatek ten należy wykazać u każdego z nich proporcjonalnie do jego udziału w zysku.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT przychody oraz koszty uzyskania przychodu z udziału w spółce osobowej, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy powinny być określane u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Oznacza to, że trzeba dzielić przychody i koszty pomiędzy wspólników spółki proporcjonalnie do wielkości udziałów. Jeżeli umowa spółki nie określa proporcji udziałów, to przyjmuje się, że udziały wspólników w zyskach są równe. Nasuwa się jednak pytanie czy składki na własne ubezpieczenia społeczne opłacane przez każdego wspólnika spółki osobowej są kosztem uzyskania przychodu u wszystkich wspólników w odpowiednich częściach, czy u każdego z osobna, a może w ogóle nie są kosztem, bo to wkład pracy własnej wspólnika.
PRZYKŁAD
Założycielami spółki jawnej są trzy osoby fizyczne. Przedmiotem działalności spółki są usługi gastronomiczne. Umowa spółki stanowi, że prawa do udziału w zysku spółki przysługują wszystkim wspólnikom w równych częściach. Każdy ze wspólników płaci składki na własne ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Czy każdy ze wspólników może zaliczyć w całości do kosztów podatkowych składki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta