O etyce w biznesie słów kilka
Kontrowersje i wątpliwości wokół biznesowej działalności Zbigniewa Jakubasa wymagają dogłębnego wyjaśnienia – pisze redaktor naczelny „Uważam Rze Historia".
Na stronach działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej" 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł red. Anity Błaszczak pt. „Ostry gracz w biznesie", który przedstawiał sylwetkę właściciela Grupy Kapitałowej Multico, pana Zbigniewa Jakubasa. Nie widzę niczego niestosownego w prezentacji dorobku polskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces na wolnym rynku. Uważam, że ludzi budujących polski dobrobyt i dających pracę tysiącom pracowników należy nie tylko wspierać, ale przede wszystkim stawiać jako przykład dla młodszego pokolenia. Jednak warunkiem sine qua non takiej gloryfikacji jest dowiedziona nieskazitelność etyczna takich osób. Jak ją rozumiem? Zasady etyki biznesu są tak proste jak w uczciwej rywalizacji sportowej. Należy grać fair, nie faulować, nie symulować, nie stosować dopingu i nie uderzać poniżej pasa.
Zasadniczy niepokój
Wolny rynek to nie teatr wojny totalnej, gdzie każdy sposób unicestwienia przeciwnika jest dopuszczalny. Są zachowania, które nawet w warunkach skrajnej konfrontacji są niedopuszczalne. Nie znam pana Jakubasa i nie śledzę jego kariery biznesowej, ale jak do każdego obywatela docierały do mnie różne informacje upowszechniane przez środki masowego przekazu o kontrowersjach wokół spraw związanych m.in. z warszawskimi gruntami, aferą reprywatyzacyjną, roszczeniami byłych właścicieli gruntów pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta