Dolny Śląsk walczy o większe środki na rozwój regionu
Już udało się pozyskać dodatkowe 143 mln euro na lata 2021–2027. Trwają negocjacje z rządem w sprawie kolejnych środków. Będą one bardzo ważne dla wyrównywania dysproporcji w rozwoju regionu. Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego
Województwo dolnośląskie jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Dzieje się tak m.in. dzięki wsparciu z unijnej polityki spójności. Przekraczając próg dochodu 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, przeszło właśnie z kategorii regionów słabiej rozwiniętych do kategorii regionów w okresie przejściowym.
Awans ten, obrazujący postępujące zmiany, oznacza jednak mniej środków dla Dolnego Śląska w nowej unijnej perspektywie 2021–2027 w porównaniu z perspektywą 2014–2020 oraz niższy poziom dofinansowania projektów. Będzie on bowiem wynosił do 70 proc. (w poprzedniej perspektywie było to 85 proc.). Będzie to miało istotne znaczenie przy projektowaniu i wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Dolnośląskiego.
Zmniejszyć różnice
Ma to szczególne znaczenie w kontekście istniejących ciągle w województwie wyraźnych różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym. Trzeba pamiętać, że obok silnych ośrodków – wrocławskiego i legnicko-głogowskiego – są miasta i gminy z górzystego subregionu wałbrzyskiego i jeleniogórskiego, borykające się z wieloma trudnościami, które przekładają się na zdecydowanie niższe tempo rozwoju. Choć i w silnych gospodarczo subregionach są gminy, w których występują problemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta