Zmiana zawodu czy specjalizacji to długotrwały i niełatwy proces
Ponad czterech na dziesięciu pracowników zastanawia się nad zmianą profesji, co często wymaga zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia wiedzy. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień, więc warto starannie zaplanować nową karierę.
O ile wiosną zeszłego roku 36 proc. pracowników uczestniczących w sondażu Pracuj.pl zastanawiało się w związku z pandemią nad zmianą zawodu lub specjalizacji, o tyle w lutowej ankiecie ta grupa powiększyła się do 40,5 proc. Indywidualne powody, dla których ludzie chcą zmienić wykonywany zawód, to zwykle brak satysfakcji z wynagrodzenia, znużenie obecną pracą czy też chęć sprawdzenia się w nowych obszarach. Z kolei pandemia uświadomiła nam, że konieczność przebranżowienia może też wymusić rynek pracy. Lockdowny, które na długi czas zablokowały całe branże, spowodowały, że część osób nie jest w stanie podjąć zajęcia w wyuczonym czy wymarzonym zawodzie.
Czego chcę?
Jak w takim razie zmienić swoją specjalizację? W jakim kierunku podążać, jeśli nie mamy gotowego pomysłu na siebie? – W każdym przypadku niezbędne jest przygotowanie indywidualnej strategii dotyczącej dalszej kariery – radzi Jolanta Jastrzębska, ekspert ds. rozwoju i zarządzania karierą z Talent Solutions.
– Po pierwsze, należy ustalić cel długoterminowy, czyli wybrać stanowisko, zawód,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta