Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nam zostało z idei praw człowieka

10 kwietnia 2021 | Plus Minus | Aleksander Bobko
W rezolucji  Parlamentu Europejskiego  piękne idee  zostały dalece zmodyfikowane.  Na zdjęciu europosłowie  Terry Reintke  (z lewej)  i Pierre Karleskin demonstrują  w Brukseli  z hasłem  „Strefa wolności LGBTIQ”  w przeddzień głosowania  nad tym  dokumentem
źródło: AFP
W rezolucji Parlamentu Europejskiego piękne idee zostały dalece zmodyfikowane. Na zdjęciu europosłowie Terry Reintke (z lewej) i Pierre Karleskin demonstrują w Brukseli z hasłem „Strefa wolności LGBTIQ” w przeddzień głosowania nad tym dokumentem

Wykorzystanie całej powagi Parlamentu Europejskiego w sprawie mniejszości seksualnych grozi swoistą inflacją idei praw człowieka, która ciągle pozostaje uniwersalnym narzędziem przeciwstawiania się naprawdę wielkiemu złu w różnych miejscach świata.

 

Parlament Europejski wydał 11 marca 2021 roku „Rezolucję w sprawie ogłoszenia UE strefą wolności dla osób LGBTQI". Wydarzenie to stanowiło reakcję na równie nieprzemyślane uchwały kilkunastu rad samorządów (głównie w Polsce), które ogłaszały swoje terytoria strefami „wolnymi od ideologii LGBT". O tym, że jest to spór dynamiczny, świadczy choćby ten szczegół – w ostatnim czasie skrót LGBT wydłużył się o dwie litery i na tym chyba nie koniec.

Wszystko to można by potraktować jako mało znaczący epizod w wymianie wzajemnych złośliwości pomiędzy „postępową" większością brukselskich salonów a „konserwatywnymi" środowiskami w Polsce i na Węgrzech. Sprawa jest jednak o tyle poważna, że autorzy rezolucji w swoim przesłaniu odwołują się do idei wolności oraz praw człowieka, a więc do kategorii, które dla europejskiego porządku społecznego mają szczególne znaczenie. Jednak w ich wydaniu te piękne idee ulegają tak daleko idącym i niebezpiecznym modyfikacjom, że cała europejska tradycja wolnościowa, na którą się powołują, staje pod znakiem zapytania. Dlatego warto się zastanowić nad przesłaniem, które niesie z sobą ten dokument.

W parze z obowiązkami

Pojęcie „praw człowieka" zajmuje niezwykle eksponowane miejsce w słowniku współczesnej myśli i praktyki politycznej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11934

Wydanie: 11934

Zamów abonament