Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cypr, czyli nieustająca trauma

10 kwietnia 2021 | Plus Minus | Bogusław Chrabota
źródło: Shutterstock
źródło: materiały prasowe

Już samo sygnowanie tej książki znakiem Wydawnictwa Czarne jest zapowiedzią ambicji autora i jakości jego pisarstwa. Ale to mało, bo Thomas Orchowski stawia nas przed jeszcze jedną fundamentalną przeszkodą. Swój reportaż poświęca wyspie Cypr i jej skomplikowanym problemom etnicznym.

Przed laty był to jeden z najgorętszych tematów światowej polityki, dziś jest już nieco zapomniany. Pokryty nie tyle kurzem czy patyną, co pozłotą blichtru kolorowych przewodników i tysięcy turystycznych zdjęć na Instagramie. Tak właśnie, na Cypr jeździ się odpocząć w ekskluzywnych kurortach, popływać w przejrzystej jak kryształ wodzie, wyleżeć na palącym niemiłosiernie słońcu Orientu. I mało kto wie, że pod naskórkiem tej zanurzonej w komercji krainie czai się fascynująca historia i żywa do dziś, tętniąca gęstą krwią – trauma.

Cypr od tysięcy lat był w oku cyklonu. Strategiczne położenie wyspy, o mniej niż 100 km od wybrzeży Anatolii i tyle samo od Syrii, nieco więcej od Palestyny i Egiptu, czyniło ją atrakcyjną dla każdego zdobywcy. Dlatego historia tego spłachetka ziemi wiąże go z Fenicjanami, Grekami, Asyryjczykami, Persami, Egiptem i Rzymem. A bliżej naszych czasów z krzyżowcami, Wenecjanami,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11934

Wydanie: 11934

Zamów abonament