Sukcesy i wpadki szpiegów w II RP
Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku miłośnikom historii Oddziału II zaoferowało niemałą gratkę (niestety także za niemałą i chyba trochę nieadekwatną cenę) – wykłady pułkownika Stefana Mayera o wywiadzie. Mayer to postać wyjątkowa w historii polskich tajnych służb – służył Polsce, począwszy od epopei legionowej, i pełnił różne funkcje, ale znany jest przede wszystkim z tego, że przez prawie dekadę kierował Wydziałem II Wywiadowczym Oddziału II SG, a więc akcjami szpiegowskim wymierzonymi przede wszystkim w Niemców i Związek Radziecki. Nie trzeba tłumaczyć, że lata 30. XX wieku to wyjątkowo ważny i intensywny okres pracy dla wszystkich wywiadów w Europie. Miał więc o czym Mayer opowiadać.
Swoje wykłady prowadził w latach 70. w Londynie dla byłych polskich żołnierzy. Książka ta jest więc też swoistym znakiem tamtej epoki. Wtedy wiele spraw, o których mówił, musiało brzmieć zaskakująco – Mayer często odwoływał się też do przykładów walk wywiadowczych z okresu zimnej wojny. Dziś, gdy napisano setki książek i artykułów na ten temat, opowiadane historie może już nie wywołują dreszczyku emocji, ale wciąż ciekawe jest ich ujęcie przez wybitnego praktyka.
Mayer opowiada nam o pracy wywiadowczej uchwyconej w ramy teorii – choć właśnie jako praktyk ma do niej luźne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta