Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ks. Franciszek Blachnicki: Oświęcim nadal działa

10 kwietnia 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
Nie możemy mieć  innego ideału naszej wolności, jak tylko ten,  który wyznacza nam Chrystus – uważał ks. Blachnicki.  Na zdjęciu: „Marsz dla Jezusa” w ramach  XXV Światowego Dnia  Młodzieży, Łódź, 2010 r.
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Rzeczpospolita
Nie możemy mieć innego ideału naszej wolności, jak tylko ten, który wyznacza nam Chrystus – uważał ks. Blachnicki. Na zdjęciu: „Marsz dla Jezusa” w ramach XXV Światowego Dnia Młodzieży, Łódź, 2010 r.
źródło: materiały prasowe

„Ten, który był niewolnikiem, pozostaje nim nadal, choć zajął miejsce pana. Posiada on bowiem nadal mentalność niewolnika, wcale nie został wyzwolony. Historia potwierdza, że jeżeli niewolnik stanie się panem, to stworzy straszniejszą niewolę niż ta, która była punktem wyjścia dążeń wyzwoleńczych", pisał założyciel Oazy.

 

Droga duchowa, intelektualna i duszpasterska ks. Franciszka Blachnickiego, choć niewątpliwie głęboko zakorzeniona w polskich wyzwaniach, polskiej tradycji i polskiej szkole duchowości, była także odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiał świat. I widać to w już cytowanych przeze mnie notatkach z początku lat 70. z dłuższej podróży po krajach zachodnich. „Kościołowi na Zachodzie zaszczepiono fałszywie irenizm – a wrogowie Kościoła walczą z nim systematycznie i perfidnie! Jeszcze jedno w tej sytuacji zrozumiałem: Kościół w Polsce znajduje się w wyjątkowo szczęśliwej sytuacji, ponieważ znajduje się w sytuacji napięcia wobec potęgi komunizmu, która liczy się z nim, traktując poważnie jako realną siłę", pisał ks. Blachnicki podczas podróży po Austrii i Niemczech Zachodnich we wrześniu 1971 roku.

Rok później w Londynie ze zgrozą zapisywał swoje proroctwo zagłady (mene, tekel, fares) kultury konsumpcyjnej Zachodu. Symptomami nadchodzącej zagłady miały być: rewolucja głodnych, zagrożenie uzależnieniami, dekadencja seksualna, aborcja, plaga samobójstw, widmo wojny nuklearnej, rozkład rodziny i plaga rozwodów czy wreszcie załamanie systemu wychowania młodzieży. U fundamentów zaś tych procesów leżały antropologiczne założenia „cywilizacji konsumpcjonizmu", czyli jednostronny nacisk na sukces ekonomiczny, rozumienie człowieka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11934

Wydanie: 11934

Zamów abonament