Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy bawią się w małą Moskwę

24 kwietnia 2021 | Plus Minus | Michał Płociński
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Za dziesięć lat osoby myślące o klimacie tak, jak dziś myśli istotna część polskiej prawicy, będą w Polsce powszechnie uważane za ludzi groteskowych, to będzie margines – mówi Michałowi Płocińskiemu ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.

Plus Minus: Dokończą Nord Stream 2?

Nawet jeżeli dokończą, to nie znaczy, że będzie on pełnił swoją funkcję. Wyobrażam sobie sytuację, że zostanie zbudowany jako infrastruktura łącząca Rosję i Niemcy, natomiast nie popłynie nią gaz, bo Stany Zjednoczone nałożą takie sankcje, że odstraszą europejskie spółki od kupna surowca przesyłanego tym gazociągiem.

Dlaczego Joe Biden nie nakłada kolejnych sankcji już teraz?

Być może nie chce naruszyć dość wrażliwej układanki politycznej w Berlinie przed tegorocznymi wyborami do Bundestagu, być może to szersza kwestia współpracy transatlantyckiej, bo w ten projekt zaangażowane są też inne kraje Unii Europejskiej, jak Francja czy Austria, a być może chodzi o grę z Rosją, by pozyskać sobie jej choćby życzliwą neutralność w ramach rozgrywki z Pekinem, choć w to akurat już coraz mniej osób wierzy.

Ostatnie działania Rosji wyglądają jak podbijanie stawki w jakichś nieznanych nam do końca negocjacjach. Wielu ekspertów twierdzi, że Amerykanom sankcje za budowę NS2 są potrzebne głównie jako karta przetargowa, z której mogą zrezygnować, jeśli Rosja zgodzi się na ważniejsze ustępstwa.

Pytanie, czy rzeczywiście są jeszcze takie kluczowe kwestie, z punktu widzenia Amerykanów, w których Rosja wciąż mogłaby mieć coś do powiedzenia. Jeśli spojrzymy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11946

Wydanie: 11946

Zamów abonament